Uczymy się https://uprawaziol.herbarius.pl Pomoce edukacji na każdy etap nauki Mon, 18 Jan 2021 10:08:58 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.0.2 Prace licencjackie ręczne i komputerowe /pomoc-w-pisaniu-prac/licencjackie-dokumentow/ Mon, 10 Sep 2012 22:53:11 +0000 Współcześnie postęp technologiczny jest naprawdę ogromny, co powoduje, że wykonanie bardzo wielkiej liczby czynności staje się znacznie prostsze i łatwiejsze. Tak samo rzecz ma się z dokumentami, jakimi są prace licencjackie, które to za pomocą programu Word można pisać niezwykle szybko, łatwo a także estetycznie.

Jeszcze kilkanaście lat temu prace licencjackie tworzone były jedynie ręcznie, nikt, bowiem nawet nie pomyślał, że można je tworzyć używając komputera. Dziś z kolei nikt nawet nie próbuje tworzyć pisać takich dokumentów ręcznie, lecz przeciwnie wszystko odbywa się za pomocą edytora tekstu. Dodatkowo, kiedy tworzymy pracę za pomocą komputera, najczęściej mamy dostęp do wielkiej ilości informacji, które to są podczas pisania pracy bardzo przydatne.

Każdą pracę licencjacką za pomocą komputera, wyposażonego w edytor tekstu a także Internet, napiszemy o wiele szybciej. Dzieje się tak, dlatego, że za pomocą edytorów tekstów mamy możliwość tworzenia wszelkiego typu dokumentów, zaś mają one także wiele ulepszeń, aniżeli prace, jakie to były niegdyś pisane w sposób ręczny.

Każda praca, która to napisana została za pomocą komputera jest znacznie bardziej przejrzysta oraz estetyczna, co sprawia, że każdy promotor znacznie lepiej pomyśli o studencie oraz jego pracy, jeśli jest ona w pełnym stopniu czytelna. Taka praca jest, bowiem znacznie łatwiejsza w odczytaniu i nie musimy zastanawiać się nad znaczeniem poszczególnych słów.

Zapis komputerowy to jednak nie tylko ułatwienie życia komisji egzaminacyjnej, lecz także studentom, ponieważ za jego pomocą mogą oni tworzyć bardzo estetyczne prace, stosować różnorodny krój, a także wybierać odpowiednie czcionki. Dodatkowo Word umożliwia nam tworzenie wielu dodatków, jak na przykład automatyczne numerowanie stron, czy też edycja napisanego tekstu. 

]]>
Prace licencjackie – jak może uzyskać najlepszą ocenę na egzaminie? /pomoc-w-pisaniu-prac/pracy-ona-praca/ Fri, 20 Jul 2012 15:03:03 +0000 Bez wątpienia najważniejszym etapem studiów jest tworzenie pracy dyplomowej i jej pomyślne obronienie. Na dyplomie studiów otrzymujemy stosowna ocenę. Jest ona wynikiem trzech różnych czynników. Pierwszym z nich jest ocena takiej pracy licencjackiej, drugim ocena z obrony tejże pracy, a trzecim średnia ocen z całych studiów. Zazwyczaj w momencie, gdy zostaliśmy bardzo dobrze ocenieni, to średnia decyduje o naszym końcowym wyniku ukończenia studiów.

Wobec tego musimy się znakomicie przygotować, by nasze prace licencjackie były jak najlepiej ocenione. Ale jak to osiągnąć? Zdecydowanie poprzez systematyczną pracę. Nie możemy napisać pracy ot tak po prostu, żeby mieć ją z głowy, tylko musimy się do niej ostro przyłożyć. Od naszych wysiłków, wniosków w pracy będzie zalec to, w jaki sposób zostanie ona odebrana i oceniona zarówno przez promotora jak i recenzenta naszej pracy.

W pracy licencjackiej powinniśmy przede wszystkim postawić na własne badania i wnioski. Wiadomo, że również trzeba opierać się na istniejących już opracowaniach, lecz praca nie powinna być jedynie streszczeniem w jednym miejscu wielu innych prac naukowych i opracowań. Im lepsze wnioski naukowe i ich dowody, tym nasza praca staje się bardziej wartościowa.

]]>
Prace licencjackie a pierwszeństwo ich publikacji przez uczelnie /pomoc-w-pisaniu-prac/pracy-/ Sun, 01 Jul 2012 15:02:13 +0000 Zdarza się często tak, że prace dyplomowe są początkiem innych prac naukowych. Takimi pracami są np. prace licencjackie, które poprzez to, że są wybitnie napisane otwierają studentom drzwi do kariery naukowej. Prace dyplomowe, które znacząco wpływają na naukę i wnoszą ciekawe doświadczenia i informacje do niej, nie powinny po swoim powstaniu pozostać w szufladzie. Z tego względu chętnie publikuje się takie wartościowe dzieła.

Prawo do publikacji prac dyplomowych, również prac licencjackich ma każdy student, jeśli mowa jest o jego autorskim dziele.Ale uwaga! Pierwszeństwo publikacji wszystkich prac dyplomowych ma uczelnia, z której student pochodzi i na która uczęszczał. Pierwszeństwo to obowiązuje przez okres sześciu miesięcy licząc od dnia obrony pracy dyplomowej. Jest to ogromny ważny przepis, bowiem pisząc pracę licencjacką często studenci od razu myślą o jej opublikowaniu. Następnie chcą temat pracy kontynuować w swoich dalszych pracach dyplomowych.

Pierwszeństwo publikacji prac licencjackich, magisterskich dane uczelni reguluje art.15a o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przez okres sześciu miesięcy to uczelnia ma wszelkie prawa do pracy dyplomowej i nie tylko może ją publikować, ale również czerpać z niej korzyści materialne. Po upływie tego okresu prawa publikacji w całości przechodzą na autora pracy licencjackiej i pozostają u niego na zawsze. Chyba, że zdecyduje się je komuś odsprzedać lub darować.

]]>
Prace licencjackie a cytaty ze źródeł obcojęzycznych /pomoc-w-pisaniu-prac/tlumaczyc-najlepszym-jesli/ Sun, 10 Jun 2012 15:01:09 +0000 Cytaty z obcych języków w pracach pisemnych

Pisząc prace licencjackie często decydujemy się na zacytowanie źródeł pochodzących z języka obcego. Dzieje się to przede wszystkim w momencie, gdy nie istnieją polskojęzyczne materiały, które posłużyłyby do stworzenia teoretycznego rozdziału prac licencjackich. Oczywiście, z cytowaniem dzieł obcojęzycznych w pracach licencjackich wiążą się zasady cytowania, które postaramy się tutaj omówić.

Oryginalny język czy tłumaczenie

Pierwszą i podstawową zasadą działania jest tutaj konieczność podjęcia decyzji, czy cytat przytaczamy w wersji oryginalnej, czy też tłumaczymy na język polski. Oczywiście, jeśli nasza praca dyplomowa pisana jest na przykład po angielsku, to cytat też warto pozostawić w tym języku. Po polsku zaś warto go umieścić, gdy praca ma polskojęzyczny charakter.

Jakiego tłumaczenia użyć do cytatu

Jeśli zamierzamy cytat z obcojęzycznego źródła przetłumaczyć, to najlepszym wyjściem jest skorzystanie z usługi tłumacza tak, by było ono jak najdokładniejsze. Możemy także, o ile umiejętności językowe pozwolą, tłumaczyć samodzielnie. Należy wtedy w przypisie, poza adresem bibliograficznym tekstu podać dokładny cytat z oryginału, wraz z informacją, kto jest autorem tłumaczenia. I taka procedura jest w rozprawach dyplomowych oczekiwana.

]]>
Jak drukować prace licencjackie: jednostronnie czy dwustronnie? /pomoc-w-pisaniu-prac/wchodzimy-strony/ Mon, 21 May 2012 14:23:03 +0000 Wiele uczelni praktykuje taką zasadę, że ta praca dyplomowa, która zostaje u promotora oraz recenzenta powinna być wydrukowana jednostronnie (ze względu na większą przejrzystość i na możliwość wprowadzania ewentualnych poprawek i uwag), wersja do dziekanatu pracy licencjackiej ma być natomiast dwustronna (bo zajmuje dwa razy mniej miejsca). Każdy z tych sposobów ma zarówno swoje dobre, jak i złe strony. Jakie?

Jeśli drukujemy prace licencjackie jednostronnie, wówczas przede wszystkim przybierają one dwukrotnie na objętości. Co za tym idzie, są cięższe i większe. Następna rzecz jest taka, że nie czyta się ich jak prawdziwej książki, a to czasem pozwala bardziej skupić się na tekście i na tym, żeby czytało się go płynnie. W przypadku prac dwustronnych, nie ma miejsca na wprowadzenie ewentualnych uwag i czasem – jeśli nie zastosuje się odpowiedniego formatowania – może być nie do końca przejrzysta.

W przypadku drukowania pracy licencjackiej dwustronnie, trzeba pamiętać o odpowiednim dostosowaniu marginesów (z jednej strony większe po lewej stronie, z drugiej – po prawej). Wszystko to jednak osiągnąć można bez problemu za pomocą podstawowych ustawień programu Word. Wchodzimy w „Plik”, wybieramy „Ustawienia strony” i tam wchodzimy w zakładkę „Marginesy”.

]]>
Jak pisać prace licencjackie w edytorach tekstów? /pomoc-w-pisaniu-prac/praca-prace-licencjackie-formalne/ Fri, 27 Apr 2012 14:24:16 +0000 Prace licencjackie to prace, co do których obowiązują pewne wymogi formalne. Chodzi tu przede wszystkim o sposób sformatowania takiej pracy w edytorze tekstów, na którym pracujemy. Chodzi o format czcionki, akapitów, marginesów, ale też numerację stron, miejsce umieszczenia spisu treści, wytyczne dotyczące tabel i rysunków i podpisów do nich, a także o sprawy związane z bibliografią i przypisami.

Wydaje się tego sporo, niemniej praca z odpowiednim edytorem tekstów znacznie ułatwia zadanie. Jednym z takich narzędzi są programy Microsoft Word lub analogiczne narzędzie pakietu Office. W przypadku prac licencjackich lub innych prac dyplomowych okazują się one być niezwykle pomocne.

Na prace licencjackie uczelnie nakładają również wymóg stosowania określonej ilości stron – najczęściej wszystkie kwestie formalne dotyczące wyglądu i ostatecznego kształtu pracy licencjackiej są podawane na stronach internetowych uczelni lub wiszą w gablotach przed dziekanatami. Praca licencjacka nie powinna być bowiem ani za długa, ani za krótka – powinna być „w sam raz”, czyli najczęściej na kilkadziesiąt stron.

Przy pisaniu prac licencjackich można korzystać z rozmaitych materiałów, pamiętać należy jednak, aby zawsze pod koniec pracy w przypisach bibliograficznych podawać dokładne dane źródła lub fragmentu źródła, z którego korzystamy. W innym przypadku możemy zostać posądzeni o plagiat, przypisując sobie cudze treści za własne.

Wracając jednak do edytorów tekstu, należy zapoznać się z zasadami ich użytkowania przed przystąpieniem do pisania jakiejś poważnej publikacji naukowej. Oferują one całkiem praktyczne samouczki i narzędzia pomocy w razie jakichkolwiek kłopotów z obsługą programu. Otwórzmy więc jakiś próbny dokument i korzystajmy z nich. Pozwólmy im się nawigować!

]]>
Pomoc promotora w pisaniu pracy licencjackiej. /pomoc-w-pisaniu-prac/promotor-soba/ Fri, 06 Apr 2012 20:46:13 +0000 Prace licencjackie oraz magisterskie to bardzo złożone projekty, które wszystkim tworzącym tego rodzaju konglomeraty, gwarantują niezapomniane przeżycia i liczne zagadki na różnych etapach. Pisanie pracy licencjackiej to proces, który wymaga niezwykle wielkiego zaangażowania. Niestety, niekiedy same chęci nie mogą być wystarczające do stworzenia pracy licencjackiej, magisterskiej, która pozwoli nam bez problemu podjąć się jej obrony przed uczelnianą komisją.

W takich sytuacjach, warto skorzystać z umiejętności, wiedzy oraz doświadczenia innych osób, posiadających ten etap swojego życia za sobą. Takimi osobami mogą być wszyscy znajomi, posiadający tytuł naukowy, o który właśnie się staramy oraz rzecz jasna przydzielony do naszej osoby promotor.

Promotor to dla wielu studentów piszących swoją własną pracę licencjacką najważniejsza osoba, bez której nie mogliby sobie prawidłowo poradzić z wyzwaniem stworzenia dobrej pracy licencjackiej. Niebywała wiedza oraz doświadczenie każdego promotora mogą być pomocne w każdej kwestii.

Posiadając jakąkolwiek wątpliwość, możemy mieć stu procentową pewność, że doświadczona osoba pod postacią promotora bez najmniejszych problemów pomoże nam rozwiązać wszystkie problemy.

]]>
Prace licencjackie mają swoje wymogi dotyczące używanej czcionki. /pomoc-w-pisaniu-prac/czcionka-podoba/ Sun, 19 Feb 2012 20:43:15 +0000 Rekomendowane czcionki

Tekst oficjalny pisany w edytorze Word musi być napisany jedną z rekomendowanych do tego celu czcionek. Jest to kwestia umowna, ponieważ nikt nigdy nie rozstrzygnie tego prawnie, ale przyjmuje się, że do pism oficjalnych można używać trzech rodzajów czcionek.

Piszący prace licencjackie muszą niestety przestrzegać pod tym względem wymogów uczelni. Nie ma od nich odwołania, nie ma również możliwości zmian, dlatego praca licencjacka bądź inna dyplomowa musi być stworzona dokładnie taką czcionką, jaką wymaga dana uczelnia.

Jest to trochę ograniczjące, że nie możemy napisać sobie pracy czcionką, jaka nam się podoba. Znormalizowanie tych wymogów na obszarze jednej uczelni umożliwia jednak promotorowi i komisji egzaminacyjnej ocenę pracy według przyjętych standardów.

Najczęściej używaną czcionką w pracach licencjackich i magisterskich jest czcionka Times New Roman, która od wielu lat była kreowana przez twórców Worda na najpopularniejszą i jedyną słuszną czcionkę. Jednak w nowych wersjach edytora pojawiły się również nowe czcionki, ustawione przez program jako domyślne. Czcionka najpopularniejsza w chwili obecnej to Calibri. Przez kilka ostatnich lat z czcionką Times New Roman rywalizowała też czcionka o nazwie Arial.

Wszystkie te wymienione powyżej czcionki mogą być używane w pismach tworzonych w Wordzie. Jednak przed przystąpieniem do pisania pracy licencjackiej bądź magisterskiej upewnijmy się, jakie oczekiwania ma w tej kwestii nasza uczelnia. Rozmiar czcionki też będzie indywidualnie w przypadku każdej uczelni określony. W przypadku czcionki Times New Roman najczęściej stosuje się czcionkę o wielkości 12.

]]>
Oprawiamy prace licencjackie – skórzane okładki /pomoc-w-pisaniu-prac/prace-prac/ Tue, 24 Jan 2012 12:05:02 +0000 Kiedy już wreszcie uda nam się skończyć pisanie pracy, a wszystkie poprawki zostaną naniesione, możemy się zabrać za drukowanie pracy. Nie wszyscy mają w swoich domach drukarki – w takich przypadkach trzeba się będzie udać do punktu kserograficznego, gdzie będzie istniała możliwość wydrukowania całej pracy.

Należy się przy tym przygotować na to, że koszty wydrukowania będą niemałe, zarówno jeśli zamierzamy wydrukować pracę w domu, jak i w punkcie ksero. W pierwszych przypadku, oczywiście możliwa jest większa oszczędność, choć i tak nie ominie nas konieczność kupienia papieru i tuszu. Ryza z powodzeniem wystarczy na drukowanie wszystkich 3 egzemplarzy – bo tyle właśnie trzeba do dziekanatu dostarczyć – natomiast to, czy wystarczy tuszu, jest już kwestią problematyczną.

Wszystko zależy od tego, czy zdecydowaliśmy się na zakup najwyższej jakości tuszu, czy też tańszych zamienników. W przypadku tańszego tuszu, jego wydajność jest znacznie mniejsza więc może się szybko wyczerpać podczas drukowania. Tym bardziej, jeśli w pracy pojawia się dużo kolorowych elementów graficznych – zdjęć i wykresów. To one „zabierają” najwięcej tuszu. W dodatku, wiele z nich jest kolorowych, może więc nie wystarczyć zakup samego tuszu czarnego.

Jeśli w pracy licencjackiej pojawiają się elementy graficzne, należy rozważyć zakup do ich wydruku papieru lepszej jakości, na którym wszystkie te elementy będą lepiej się prezentowały. Istnieją różne rodzaje papierów – lekko lśniące i matowe. To od nas zależy, który papier wybierzemy do nadrukowania nań pracy.

Po wybraniu papieru i tuszu, kolejnym problemem do rozwiązania jest to, czy chcemy pracę licencjacką drukować jedno- czy dwustronnie. Wiele uczelni reguluje tę kwestię, wprowadzając nakaz druku jednostronnego w przypadku dwóch egzemplarzy, przekazywanych promotorowi i recenzentowi. Trzeci egzemplarz – przeznaczony do archiwum – może być natomiast drukowany dwustronnie. Zmniejsza się bowiem liczba kart przy druku na dwóch stronach, dzięki czemu poszczególne prace nie zajmują zbyt wiele miejsca.

Uczelnie określają też ogólny wygląd prac. Wszystkie trzy egzemplarze, które student dostarcza do dziekanatu, muszą być oprawione. Niemal każdy punkt kserograficzny, oferuje swoim klientom możliwość oprawiania prac.

Dostępne są różne rodzaje i kolory oprawy, w tym te najbardziej reprezentacyjne, wykonane ze skóry. Taką skórzaną oprawę powinny mieć przynajmniej dwa egzemplarze, oddawane do oceny.

Możemy tu zdecydować się na wybór oprawy z różnymi tłoczeniami – na okładce może się pojawić sam napis „praca licencjacka” czy „praca magisterska”. Dla studentów, którzy są w stanie przeznaczyć na to większe fundusze, możliwe jest nadrukowanie jeszcze innych informacji – imienia i nazwiska autora, tytułu pracy czy logo z nazwą uczelni. Im więcej skomplikowanych napisów, tym cena oprawy oczywiście większa.

Taka nadrukowana oprawa prezentuje się oczywiście bardziej profesjonalnie, nie oznacza to jednak, że student musi się na nią zdecydować. Wiele osób ogranicza się do oprawy informującej, że są to prace licencjackie. Można natomiast wybierać dowolne kolory opraw, dzięki czemu praca zyska niepowtarzalny wygląd.

Typ oprawy – jej wielkość, jest oczywiście dopasowany do rozmiaru kartki papieru, ale różne są jej rodzaje, w zależności od tego, ile prace licencjackie czy magisterskie mają stron. Nie ma bowiem opraw uniwersalnych – są różnicowane w zależności od objętości pracy. W przypadku trzeciej pracy – archiwalnej – wybieramy bindowanie.

]]>
Prace licencjackie w obcym języku obcym są opłacalne. /pomoc-w-pisaniu-prac/pracy-furtke/ Thu, 15 Dec 2011 10:20:03 +0000 Wszystkie prace licencjackie są różne, a jest to spowodowane tym, że ich autorzy są zupełnie różnymi ludźmi. Żadni studenci nie są tacy sami. Mają różny poziom wiedzy, nawet studiując na tym samym kierunku bądź w jednej grupie.

Każdy student potrafi też zupełnie inaczej patrzeć na rozmaite sprawy, problemy, a ich zainteresowania są bardzo zróżnicowane. Są tacy studenci, którzy studiują z konieczności a napisanie pracy to tortury, przykry obowiązek, nieunikniona konieczność.

Najciekawsze okazują się prace licencjackie tych studentów, którzy mają chęć zdobywania wiedzy, poszerzania horyzontów. Łatwo zauważyć, kogo naprawdę ciekawi kierunek i temat. Ci studenci analizują temat, angażują się w stworzenie naprawdę wyjątkowej unikatowej pracy. Właśnie te prace są najbardziej pożądane przez komisje egzaminacyjne.

Dobrze napisane prace licencjackie stanowią „furtkę” do sukcesu zawodowego. Bardzo korzystnym dla studenta rozwiązaniem jest napisanie pracy dyplomowej w obcym języku. Pomaga mu to kształtować umiejętności językowe.

Praca w języku innym niż ojczysty wiąże się dodatkowym wyzwaniem, trudnościami, ale pamiętajmy o tym, jaką daje satysfakcję, w szczególności wtedy, gdy już ją obronimy.

Prace takie już na wstępie pozwalają zdobyć autorowi plusy. Nie chodzi tu jedynie o opinię komisji, ale także o zdanie przyszłych pracodawców. Warto włożyć wysiłek w napisanie takiej pracy, ponieważ przyszłe korzyści z tego tytułu wynagrodzą pokonanie wszelkich przeszkód.

]]>